Previous Winners of Great American Gardeners Awards

 

View our comprehensive list of award winners since 1953.

Great American Gardeners Previous Winners

 

Liberty Hyde Bailey Award | Luther Burbank Award | H. Marc Cathey Award | Commercial Award |Community Greening Award Paul Ecke Jr. Commercial Award | Emerging Horticultural Professional Award | G.B. Gunlogson Award | B.Y. Morrison Communication Award | Horticultural Therapy Award | Horticultural Writing Award | Landscape Design Award | Meritorious Service Award | Frances Jones Poetker Award | Professional Award | Catherine H. Sweeney Award | Jane L. Taylor Award | Teaching Award | other AHS awards

 

 

​RECIPIENTS OF THE AHS LIBERTY HYDE BAILEY AWARD

 

  • 1958 – John Wister; Swarthmore, Pennsylvania
  • 1959 – Benjamin Y. Morrison; Pass Christian, Mississippi
  • 1960 – H. Harold Hume; Gainesville, Florida
  • 1962 – Henry Teuscher; Montreal, CANADA
  • 1963 – Norman Taylor; New York, New York
  • 1964 – Robert Moses; New York, New York
  • 1965 – W. C. Steers; New York, New York
  • 1966 – Alex Laurie; Pine Mountain, Georgia
  • 1967 – Harold B. Tukey; East Lansing, Michigan
  • 1968 – George M. Darrow; Glenn Dale, Maryland
  • 1969 – George H. M. Lawrence; East Greenwich, Rhode Island
  • 1970 – Aubrey Hildreth; Denver, Colorado
  • 1971 – Donald Wyman; Weston, Massachusetts
  • 1972 – Henry T. Skinner; Washington, D.C.
  • 1973 – Lewis C. Chadwick; Columbus, Ohio
  • 1974 – F. L. Steven O’Rourke; Newark, Delaware
  • 1975 – Russell J. Seibert; Kennett Square, Pennsylvania
  • 1976 – Leon C. Synder; Chaska, Minnesota
  • 1977 – Richard A. Howard; Jamaica Plain, Massachusetts
  • 1978 – David Burpee; Philadelphia, Pennsylvania
  • 1979 – Alfred Byrd Graf; Rutherford, New Jersey
  • 1980 – Mildred E. Mathias; Los Angeles, California
  • 1981 – Henry Marc Cathey; Washington, D.C.
  • 1982 – Frederick C. Galle; Pine Mountain, Georgia
  • 1983 – Everitt L. Miller; Kennett Square, Pennsylvania
  • 1984 – Elizabeth Scholtz; Brooklyn, New York
  • 1985 – Ernesta D. Ballard; Philadelphia, Pennsylvania
  • 1986 – Elizabeth McClintock; San Francisco, California
  • 1987 – Thomas H. Everett (Posthumously); Bronx, New York
  • 1988 – Elisabeth Carey Miller; Seattle, Washington
  • 1989 – John L. Creech; Hendersonville, North Carolina
  • 1990 – Marion T. Hall; Lisle, Illinois
  • 1991 – Alice Recknagel Ireys; Brooklyn, New York
  • 1992 – Claude Hope; COSTA RICA
  • 1993 – Mrs. Lyndon B. Johnson; Austin, Texas
  • 1994 – Enid A. Haupt; New York, New York
  • 1995 – Robert Rodale (Posthumously); Emmaus, Pennsylvania
  • 1996 – Peter H. Raven; St. Louis, Missouri
  • 1998 – John G. Seeley; Ithaca, New York
  • 1999 – Richard W. Lighty; Greenville, Delaware
  • 2000 – Francis H. Cabot; Cold Spring, New York
  • 2001 – Paul Ecke Jr.; Encinitas, California
  • 2002 – Dr. George H. Ware; Lisle, Illinois
  • 2003-  Jane Pepper; Philadelphia, Pennsylvania
  • 2004 – Andre Viette, Fishersville, Virginia
  • 2005 – Edward R. Hasselkus; Madison, Wisconsin
  • 2006 – Daniel J. Hinkley; Kingston, Washington
  • 2007 – Michael A. Dirr; Athens, Georgia
  • 2008 – Harold Pellet; Mound, Minnesota
  • 2009 – Panayoti Kelaidis; Denver, Colorado
  • 2010 – Steven M. Still; Columbus, Ohio
  • 2011 – Richard E. Bir; Brevard, North Carolina
  • 2012 – Allan M. Armitage; Athens, Georgia
  • 2013 – Paul E. Cappiello; Crestwood, Kentucky
  • 2014 – Paul W. Meyer; Philadelphia, Pennsylvania
  • 2015 – Dr. William E. Barrick; Mobile, Alabama
  • 2016 – John G. Fairey; Hempstead, Texas
  • 2017 – William A. McNamara; Glen Ellen, California
  • 2018 – Pierre Bennerup; Berlin, Connecticut
  • 2019 – Dr. Kayri Havens; Chicago, Illinois
  • 2020 – James Folsom; San Marino, California

RECIPIENTS OF THE AHS LUTHER BURBANK AWARD

  • 1993 – Oved Shifriss; Highland Park, New Jersey
  • 1994 – Glenn Goldsmith; Gilroy, California
  • 1995 – Currier McEwen; South Harpswell, Maine
  • 1996 – Henry M. Munger; Ithaca, New York
  • 1999 – William L. Ackerman; Ashton, Maryland
  • 2000 – Dr. Richard Craig; University Park, Pennsylvania
  • 2001 – Claude Hope; Linda Vista, COSTA RICA
  • 2002 – Dr. Warren H. Gabelman; Madison, Wisconsin
  • 2003 – Franz Fruehwirth; Encinitas, California
  • 2004 – Dr. Alden Townsend,, Glenn Dale, Maryland
  • 2005 – Dr. Donald Egolf (Posthumously); Washington, DC
  • 2007- Elwin R. Orton; New Brunswick, New Jersey
  • 2009 – Jim Ault; Glencoe, Illinois
  • 2011 – Tom Carruth; Pomona, California
  • 2013 – Dennis J. Werner; Raleigh, North Carolina
  • 2015 – Floyd Zaiger; Modesto, California
  • 2017 – Thomas G. Ranney; Mills River, North Carolina
  • 2020 – Dan Heims; Canby, Oregon

RECIPIENTS OF THE AHS H. MARC CATHEY AWARD

  • 2000 – William H. Carlson; East Lansing, Michigan
  • 2002 – Dr. August A. DeHertogh; Cary, North Carolina
  • 2004 – Paul V. Nelson, Raleigh, North Carolina
  • 2006 – Bob Langhans; Ithaca, New York
  • 2008 – Thomas G. Ranney; Fletcher, North Carolina
  • 2010 – Robert J. Griesbach; Beltsville, Maryland
  • 2012 – Frank A. Blazich; Raleigh, North Carolina
  • 2014 – Dr. Jules Janick; Lafayette, Indiana
  • 2016 – Charles Hess, Ph.D.; Davis, California
  • 2020 – Dr. Michael Balick; New York, New York

RECIPIENTS OF THE AHS COMMERCIAL AWARD

  • 1974- Cole Nursery Company; Circleville, Ohio
  • 1975 – Domoto Brothers Nursery; Hayward, California
  • 1984 – Lawry’s California Center (Lawry’s Foods); Los Angeles, California
  • 1985 – Roger’s Gardens; Corona del Mar, California
  • 1986 – Sunset Magazine (Lane Publishing); Menlo Park, California
  • 1987 – Fred Gloeckner (Fred C. Gloeckner, Inc.); New York, New York
  • 1988 – Wayside Gardens; Greenwood, South Carolina
  • 1989 – Bailey Nurseries, Inc.; St. Paul, Minnesota
  • 1990 – Molbak’s Nursery; Woodinville, Washington
  • 1991 – Landscape Service, Inc.; Birmingham, Alabama
  • 1992 – Yoder Brothers; Barberton, Ohio
  • 1993 – Montrose Nursery; Hillsborough, North Carolina
  • 1995 – James E. Wells; Red Bank, New Jersey
  • 1996 – Yucca Do Nursery; Waller, Texas
  • 1999 – Weston Nurseries; Hopkinton, Massachusetts
  • 2000 – Monrovia Nursery, Azusa, California
  • 2001 – W. Atlee Burpee & Co.; Doylestown, Pennsylvania
  • 2002 – Walter’s Gardens; Zeeland, Michigan

Merged with the AHS Paul Ecke, Jr. Commercial Award in 2003

RECIPIENTS OF THE AHS COMMUNITY GREENING AWARD

(previously named the AHS Urban Beautification Award)

  • 1985 – Jean V. Woodhull; Dayton, Ohio (individual) F. Raymond Brush; Washington, D.C. (institution)
  • 1986 – Ralph Steyer; Blair, Nevada (individual) Franklin Town Corporation; Philadelphia, Pennsylvania (institution)
  • 1987 – Elizabeth Barlow Rogers; New York, New York (individual) PepsiCO, Inc.; Purchase, New York (institution)
  • 1988 – J. Irwin Miller; Columbus, Indiana (individual) Philadelphia Green of Pennsylvania Horticultural Society; Philadelphia, Pennsylvania (institution)
  • 1989 – David M. Lilly; St. Paul, Minnesota (individual) Earthside Nature Center; Pasadena, California (institution)
  • 1990 – Louise Smith; Birmingham, Alabama (individual) Portland Garden Club; Portland, Washington (institution)
  • 1992 – Nina Bassuk; Ithaca, New York (individual) WJBK; Southfield, Michigan (institution)
  • 1993 – Geoffrey Rausch; Pittsburgh, Pennsylvania (individual) Andres Duany, DPZ Architects; Miami, Florida (institution)
  • 1996 – Trees for Houston; Houston, Texas (institution)
  • 1998 – Coronado MainStreet, Ltd.; Coronado, California (institution)
  • 1999 – Thomas Menino; Boston, Massachusetts (individual)
  • 2000 – Honorable and Mrs. Robert Lanier; Houston, Texas (individual)
  • 2001 – Bette Midler, New York Restoration Project, New York, New York (individual)
  • 2002 – Center for Urban Horticulture, University of Washington, Seattle, Washington (institution)
  • 2003 – Mayor Richard M. Daley; Chicago, Illinois (individual)
  • 2004 – Communities in Bloom; Quebec, Canada (institution)
  • 2005 – Gateway Greening, Inc.; St. Louis, Missouri (institution)
  • 2006 – Edgar and Kay Aldridge; Birmingham, Alabama
  • 2007 – Carolina Foothills Garden Club; Greenville, South Carolina
  • 2008 – Nebraska Statewide Arboretum; Lincoln, Nebraska
  • 2009 – America in Bloom; Columbus, Ohio
  • 2010 – Roslindale Green & Clean; Boston, Massachusetts
  • 2011 – Douglas Hoerr; Chicago, Illinois
  • 2012 – Smithsonian Gardens; Washington, D.C.
  • 2013 – Friends of the High Line; New York, New York
  • 2014 – Railroad Park; Birmingham, Alabama
  • 2015 – The Greening of Detroit; Detroit, Michigan
  • 2016 – Timothy M. Kant; Fairhope, Alabama
  • 2017 – Philadelphia Orchard Project; Philadelphia, Pennsylvania
  • 2018 – Karen Washington; New York, New York
  • 2019 – The Horticultural Society of New York; New York, New York
  • 2020 – Blocks in Bloom; Rochester, New York

RECIPIENTS OF THE AHS PAUL ECKE JR. COMMERCIAL AWARD

  • 1974 – Sydney B. Hutton, Sr.; West Grove, Pennsylvania
  • 1975 – James W. Wells; Red Bank, New Jersey
  • 1984 – Jack E. Christensen; Ontario, CANADA
  • 1985 – Claude Hope; COSTA RICA
  • 1986 – Charles B. Thomas, President; Lilypons, Maryland
  • 1987 – Allen Haskell; New Bedford, Massachusetts
  • 1988 – James E. Cross; Cutchoque, New York
  • 1989 – Jane Symmes; Madison, Georgia
  • 1990 – Paul Hawken; Mill Valley, California
  • 1991 – O. L. Weeks; Chino, California
  • 1992 – Herman Wallitsch, Sr.; Louisville, Kentucky
  • 1993 – Don Shadow; Winchester, Tennessee
  • 1995 – Kurt Bluemel; Baldwin, Maryland
  • 1999 – Dale Hendricks; Landenberg, Pennsylvania
  • 2000 – Pierre Bennerup;  Kensington, Connecticut
  • 2001 – Brent and Becky Heath; Gloucester, Virginia
  • 2002 – Tony Avent; Raleigh, North Carolina
  • 2003 – Gary Mangum; Burtonsville, Maryland
  • 2004 – Dr. Joseph Cialone, Lake Worth, Florida
  • 2005 – The Roy Klehm Family; South Barrington, Illinois
  • 2006 – Harlan Hamernik; Clarkson, Nebraska
  • 2007 – Paul Saunders; Piney River, Virginia
  • 2008 – David Salman; Santa Fe, New Mexico
  • 2009 – Ronald E. Gass; Litchfield Park, Arizona
  • 2010 – Thomas D. Hoerr, Sr.; Peoria, Illinois
  • 2011 – Ernest Wertheim; San Francisco, California
  • 2012 – J. Frank Schmidt III; Boring, Oregon
  • 2013 – Neil Diboll; Westfield, Wisconsin
  • 2014 – Dale L. Bachman; Minneapolis, Minnesota
  • 2015 – Renee Shepherd; Felton, California
  • 2016 – Scott Skogerboe; Fort Collins, Colorado
  • 2017 – Allen Bush; Louisville, Kentucky
  • 2018 – Randy Baldwin; Santa Barbara, California
  • 2019 – Ira Wallace; Mineral, Virginia
  • 2020 – Steve Castorani; Hockessin, Delaware

RECIPIENTS OF THE AHS EMERGING HORTICULTURAL PROFESSIONAL AWARD

  • 2017 – Brienne Arthur; Fuquay-Varina, North Carolina
  • 2018 – Kelly D. Norris; Des Moines, Iowa
  • 2019 – Rizaniño Reyes; Seattle, Washington
  • 2020 – Dr. Jessica Turner-Skoff; Lisle, Illinois

RECIPIENTS OF THE AHS G.B. GUNLOGSON AWARD

  • 1978 – Frederick McGourty; Norfolk, Connecticut
  • 1980 – Dr. Calvin Lamborn; Twin Falls, Idaho
  • 1982 – James W. Wilson; Sycamore, Illinois
  • 1983 – National Association for Gardening; Burlington, Vermont
  • 1984 – Dr. Paul Bigelow Sears; Taos, New Mexico
  • 1985 – Charles A. Lewis; Albuquerque, New Mexico
  • 1986 – Dr. Paul V. Nelson; Raleigh, North Carolina
  • 1987 – George E. Rose; Shenendoah, Iowa
  • 1988 – Shepherd and Ellen Ogden; Londonderry, Vermont
  • 1989 – Joseph Harris; Rochester, New York
  • 1990 – Harry Butler; Spring Valley, Ohio
  • 1992 – Frederick Gutheim; Mitchville, Maryland
  • 1993 – Missouri Botanical Garden, William T. Kemper Center; St. Louis, Missouri
  • 2001 – Edward Gilman; Gainesville, Florida
  • 2002 – Rain Bird Corporation; Azusa, California
  • 2003 – The EarthBox ™  – Michael T. Lynch; Scranton, Pennsylvania and Blake Whisenant; Parrish, Florida
  • 2004 – SoilSoup, Inc.; Seattle, Washington
  • 2005 – Horticulture Gardening Institute; East Lansing, Michigan
  • 2007 – Gardener’s Supply; Burlington, Vermont
  • 2009 – Soil Food Web, Inc.; Corvallis, Oregon
  • 2011 – Ed Snodgrass; Street, Maryland
  • 2013 – Steven Cline; St. Louis, Missouri
  • 2015 – Smart Living Studios, Inc.; Barrington, Illinois

RECIPIENTS OF THE AHS B.Y. MORRISON COMMUNICATION AWARD

(previously named the AHS Horticultural Communication Award)

  • 1987 – Elizabeth C. Hall; Bronx, New York
  • 1988 – John Alex Floyd, Jr. & Southern Progress; Birmingham, Alabama
  • 1989 – Bob Thompson; Boston, Massachusetts
  • 1990 – J. C. Raulston; Raleigh, North Carolina
  • 1991 – Marjorie S. Arundel; Warrenton, Virginia
  • 1992 – Ralph L. Snodsmith; Suffren, New York
  • 1993 – Russell Morash & John Pelrine; Boston, Massachusetts
  • 1994 – William R. Marken; Menlo Park, California
  • 1996 – Marina Schinz; New York
  • 1998 – Timber Press; Portland, Oregon
  • 1999 – Frances Tenenbaum; Boston, Massachusetts
  • 2000 – Ken Lowe; Knoxville, Tennessee
  • 2001 – Doug Jimerson; Eastpoint, Florida
  • 2002 – Jim Wilson; Donalds, South Carolina
  • 2003 – P. Allen Smith; Poolesville, Maryland
  • 2004 – Barbara Ellis; Alburtis, Pennsylvania
  • 2005 – Stephen P. Bender; Birmingham, Alabama
  • 2006 – Paul J. Tukey; North Yarmouth, Maine
  • 2007 – Kathleen Norris Brenzel; Menlo Park, California
  • 2008 – Irene Virag; Fort Salonga, New York
  • 2009 – William C. Welch; College Station, Texas
  • 2010 – William Cullina; Boothbay, Maine
  • 2011 – Joseph E. Lamp’l; Mount Airy, North Carolina
  • 2012 – Tomasz Aniśko; Kennett Square, Pennsylvania
  • 2013 – Melinda Myers; Milwaukee, Wisconsin
  • 2014 – Rosalind Creasy; Los Altos, California
  • 2015 – James Augustus Baggett; Des Moines, Iowa
  • 2016 – Jeff Lowenfels; Anchorage, Alaska
  • 2017 – Tom Fischer; Portland, Oregon
  • 2018 – Douglas W. Tallamy – Newark, Delaware
  • 2019 – Dr. Gary Bachman; Biloxi, Mississippi
  • 2020 – Ciscoe Morris; Seattle, Washington

RECIPIENTS OF THE AHS HORTICULTURAL THERAPY AWARD

  • 1985 – National Council Therapy & Rehab thru Horticulture; Gaithersburg, Maryland
  • 1986 – Kansas State University/Menninger Foundation; Manhattan, Kansas
  • 1987 – Alice Wessels Burlingame; Birmingham, Mississippi
  • 1988 – Descanso Garden/Exceptional Children; La Canada, California
  • 1989 – Eugene Rothert; Glencoe, Illinois
  • 1991 – Elizabeth K. Moore; Chapel Hill, North Carolina
  • 1992 – Nancy Stevenson; Cleveland Heights, Ohio
  • 1996 – Charles A. Lewis; Albuquerque, New Mexico
  • 1999 – J. T. Langley; Huntsville, Texas
  • 2000 – Diane Relf; Blacksburg, Virginia
  • 2001 – Nancy Chambers
  • 2002 – Dr. Richard H. Mattson; Manhattan, Kansas
  • 2004 – Karin Fleming, Malvern, Pennsylvania
  • 2005 – Rebecca Haller; Denver, Colorado
  • 2007 – Teresia M. Hazen; Portland, Oregon
  • 2009 – Karen L. Kennedy; Kirtland, Ohio
  • 2011 – Candice A. Shoemaker; Manhattan, Kansas
  • 2013- Matthew J. Wichrowski; New York, New York
  • 2015 – Liz Bullard; Seattle, Washington
  • 2018 – Kaifa Anderson-Hall; Washington, DC
  • 2020 – Catharine McCord; Denver, Colorado

RECIPIENTS OF THE AHS HORTICULTURAL WRITING AWARD

  • 1953 – E. I. Farrington; Massachusetts
  • 1954 – James H.Burdett; Illinois
  • 1955 – Montague Free; New York
  • 1956 – Ethel Zoe Bailey; New York, New York
  • 1958 – Victor H. Ries; Columbus, Ohio
  • 1959 – Fred F. Rockwell; Orleans, Massachusetts
  • 1960 – Gretchen Harshbarger; Iowa City, Iowa
  • 1961 – Elizabeth Lawrence; Charlotte, North Carolina
  • 1962 – Sam Caldwell; Nashville, Tennessee
  • 1963 – Alfred Byrd Graf; Rutherford, New Jersey
  • 1964 – Esther Grayson Rockwell; Orleans, Massachusetts
  • 1965 – Dorothy E. Hansell; New York, New York
  • 1966 – Louise Bush-Brown; Philadelphia, Pennsylvania
  • 1967 – Isabel Zucker; Minnesota
  • 1968 – C. Gordon Milne; Indianapolis, Indiana
  • 1969 – Nelson Coon; Vineyard Haven, Massachusetts
  • 1970 – Julia S. Berrall; Upper Montclair, New Jersey
  • 1973 – Lester Rowntree; Carmel, California
  • 1974 – James U. Crockett; Lexington, Massachusetts
  • 1975 – Elsa Uppman Knoll; Menlo Park, California
  • 1976 – Edwin F. Steffek; Massachusetts
  • 1977 – Paul R. Young; Cleveland, Ohio
  • 1978 – Tom Stevenson; Baltimore, Maryland
  • 1979 – George & Katy Abraham; Maples, New York
  • 1981 – Thomas H. Everett; Bronx, New York
  • 1982 – Robert Smaus; Los Angeles, California
  • 1983 – Judith B. Powell; Washington, D.C.
  • 1984 – Rachel Snyder; Kansas City, Missouri
  • 1985 – Allen Lacy; Linwood, New Jersey
  • 1986 – W. George Waters; Berkeley, California
  • 1987 – Joan Lee Faust & The New York Times; New York, New York
  • 1989 – Fred McGourty; Norfolk, Connecticut
  • 1990 – Steve Lorton; Seattle, Washington
  • 1991 – Pamela Harper; Seaford, Virginia
  • 1992 – Roger Swain; Newton Highlands, Massachusetts
  • 1993 – Ken Druse; Brooklyn, New York
  • 1995 – Suzanne Frutig Bales; Bronxville, New York
  • 1996 – Ann Lovejoy; Bainbridge Island, Washington
  • 1998 – Sara Stein; Pound Ridge, New York
  • 2000 – Michael Pollan, Cornwall Bridge, Connecticut
  • 2001 – Jules Janick; West Lafayette, Indiana
  • 2002 – Anne Raver; Reisterstown, Maryland
  • 2003 – Janet Marinelli; New York, New York
  • 2004 – Rick Darke, Landenburg, Pennsylvania

Merged with the AHS Horticultural Communication Award in 2005

RECIPIENTS OF THE AHS LANDSCAPE DESIGN AWARD

  • 1974 – Thomas D. Church; San Francisco, California
  • 1975 – Morgan (Bill) Evans; Lake Buena Vista, Florida
  • 1977 – Perry H. Wheeler; Washington, New York
  • 1978 – Peter Shepherd; Scranton, Pennsylvania
  • 1981 – Sara D. Groves; Atlanta, Georgia
  • 1982 – Disneyland, Landscape Department; Anaheim, California
  • 1983 – Daniel Urban Kiley; East Charlotte, Vermont
  • 1984 – Lawrence Halprin; San Francisco, California
  • 1985 – Roy G. Thomas; Woodstock, Vermont
  • 1986 – Hideo Sasaki; Watertown, Massachusetts
  • 1987 – Rachel Lambert Mellon; Upperville, Virginia
  • 1988 – Mrs. James (Edith) Henderson; Atlanta, Georgia
  • 1989 – Mrs. Lynden B. Miller; New York, New York
  • 1991 – Robert E. Marvin; Walterboro, South Carolina
  • 1992 – Wolfgang Oehme and James van Sweden; Washington, D.C.
  • 1993 – Morgan (Bill) Evans; Malibu, California
  • 1994 – Richard Karl Webel; Locust Valley, New York
  • 1995 – Isabelle Greene; Santa Barbara, California
  • 1996 – Richard Haag; Seattle, Washington
  • 1999 – Michael Van Valkenburgh; Boston, Massachusetts
  • 2000 – Geoffrey Rausch, Pittsburgh, Pennsylvania
  • 2001 – Robin Moore; Raleigh, North Carolina
  • 2002 – Mai K. Arbegast; Berkeley, California
  • 2003 – Andropogon Associates, Ltd.; Philadelphia, Pennsylvania
  • 2004 – John O. Simonds, Pittsburgh, Pennsylvania
  • 2005 – Julie Moir Messervy; Saxtons River, Vermont
  • 2006 – Darrel Morrison; New York, New York
  • 2007 – Steve Martino;  Phoenix, Arizona
  • 2008 – Herbert R. Schaal; Fort Collins, Colorado
  • 2009 – Paul Comstock; Malibu, California
  • 2010 – Bruce John Riddell; Bar Harbor, Maine
  • 2011 – W. Gary Smith; Austin, Texas
  • 2012 – Richard W. Shaw; Aspen, Colorado
  • 2013 – Sandra Youssef Clinton; Hyattsville, Maryland
  • 2014 – Laurie Olin; Philadelphia, Pennsylvania
  • 2015 – Thomas L. Woltz; Charlottesville, Virginia
  • 2016 – Carol R. Johnson; Boston, Massachusetts
  • 2017 – Melissa Marshall; Pittsburgh, Pennsylvania
  • 2018 – Richard Hartlage; Seattle, Washington
  • 2019 – Suzanne Edney and Harriet Bellerjeau (Posthumously); Raleigh, North Carolina
  • 2020 – Leslie Bennett; Oakland, California

RECIPIENTS OF THE AHS MERITORIOUS SERVICE AWARD

  • 1980 – J. Benjamin Williams; Silver Spring, Maryland
  • 1981 – Harold Epstein; Larchmont, New York
  • 1982 – Jane Steffey; Sykesville, Maryland
  • 1983 – J. Liddon Pennock, Jr.; Meadowbrook, Pennsylvania
  • 1984 – Carlton B. Lees; Pittsboro, North Carolina
  • 1985 – Catherine H. Sweeney; Coconut Grove, Florida
  • 1986 – Northwest Horticultural Society; Bellevue, Washington
  • 1987 – Mrs. Erastus Corning; Albany, New York
  • 1988 – Mrs. Harry (Georgie) J. Van de Kamp; Paso Robles, California
  • 1989 – Robert B. Lindsay; Rochester, New York
  • 1990 – J. Judson Brooks; Sewickley, Pennsylvania
  • 1991 – John H. Whitworth, Jr.; Milbrook, New York
  • 1992 – Richard J. Hutton; West Grove, Pennsylvania
  • 1993 – Dr. Sherran Blair; Columbus, Ohio
  • 1995 – Carolyn Marsh Lindsay; Rochester, New York
  • 1999 – Joseph Hudak; Brookline, Massachusetts
  • 2000 – Josephine Shanks, Houston, Texas
  • 2001 – Nancy Thomas; Houston, Texas
  • 2002 – Julia Rappaport; Santa Ana, California
  • 2003 – Egon Molbak; Seattle, Washington
  • 2004 – Gerald Halpin, McLean, Virginia
  • 2005 – Duane Kelly; Seattle, Washington
  • 2006 – Kathleen Fisher (Posthumously); Alexandria, Virginia
  • 2007 – Lauralee M. Peters (Posthumously); McLean, Virginia
  • 2008 – Francis X. Flaherty; Alexandria, Virginia
  • 2009 – Carol F. Carter Morrison; Barrington, Illinois
  • 2010 – Betty Smalley; Alexandria, Virginia
  • 2011 – William Barrick; Mobile, Alabama
  • 2012 – Don E. Riddle, Jr.; Davidson, Maryland
  • 2013 – Kurt Bluemel; Baldwin, Maryland
  • 2014 – Dr. John Floyd Jr.; Trussville, Alabama
  • 2015 – Susie Usrey; Dayton, Oregon
  • 2016 – Leslie S. Ariail; Alexandria, Virginia
  • 2017 – Vivian Boley; Alexandria, Virginia
  • 2018 – Katy Moss Warner; Orlando, Florida
  • 2019 – Marthe Haubert (Posthumously); Alexandria, Virginia
  • 2020 – J. Landon Reeve, IV; Woodbine, Maryland

RECIPIENTS OF THE AHS FRANCES JONES POETKER AWARD

  • 1988 – J. Barry Ferguson; Oyster Bay, New York
  • 1989 – Ralph W. Bachman; Crosslake, Minnesota
  • 1990 – Georgia Vance; Mount Solon, Virginia
  • 1991 – Beverley White Dunn; Birmingham, Alabama
  • 1992 – James Moreley; Oklahoma City, Oklahoma
  • 1993 – Pauline Runkle; Manchester-by-the-Sea, Massachusetts
  • 1994 – Libbey Hodges Oliver; Williamsburg, Virginia
  • 1995 – Rene van Rems; San Diego, California
  • 1996 – Arabella S. Dane; Boston, Massachusetts
  • 1997 – Ralph Null; Columbus, Mississippi
  • 1998 – Ralph Null; Mississippi State, Mississippi
  • 1999 – Thomas H. Powell; Washington, District of Columbia
  • 2000 – Jim Johnson; College Station, Texas
  • 2001 – Rocky Pollitz
  • 2002 – Penelope Decker; Sudbury, Massachusetts
  • 2004 – Virginia Beeland Spencer, Birmingham, Alabama
  • 2006 – Hitomi Gilliam; Mission, British Columbia
  • 2008 – Renny Reynolds; Wrightstown, Pennsylvania
  • 2010 – Jane Godshalk; Kennett Square, Pennsylvania
  • 2012 – Laura Dowling; Alexandria, Virginia
  • 2014 – Gay Estes; Houston, Texas
  • 2016 – MaryEllen J. M. O’Brien; Sheffield, Massachusetts
  • 2018 – Debra Prinzing; Seattle, Washington
  • 2020 – Nancy Ross Hugo; Ashland, Virginia

RECIPIENTS OF THE AHS PROFESSIONAL AWARD

  • 1953 – Joseph J. Lane; New York, New York
  • 1953 – Henry Teuscher; Montreal, CANADA
  • 1954 – H. Harold Hume; Gainesville, Florida
  • 1955 – S. H. Gottscho; New York
  • 1955 – P. Mark Parthemore; Pennsylvania
  • 1955 – E. Van Slogteren; HOLLAND
  • 1955 – F. V. Waugh; Washington, D.C.
  • 1956 – George H. Pring; Missouri
  • 1957 – Francis A. Bartlett; Stamford, Connecticut
  • 1957 – Arie F. den Boer; Des Moines, Iowa
  • 1957 – Edwin A. Menninger; Stuart, Florida
  • 1957 – Dorothy Nickerson; Washington, D.C.
  • 1958 – Thomas Dolliver Church; San Francisco, California
  • 1958 – Helen S. Hull; Boonton, New Jersey
  • 1958 – Arno Nehrling; Boston, Massachusetts
  • 1959 – Eugene S. Boerner; Newark, New Jersey
  • 1959 – John Nash Ott; Winnetka, Illinois
  • 1963 – Clarence E Godshalk; Lisle, Illinois
  • 1964 – Richard H. Pough; Pelham, New York
  • 1965 – George Lewis Slate; New York, New York
  • 1966 – Frederic Heutte; Norfolk, Virginia
  • 1970 – George S. Avery; Quaker Hill, Connecticut
  • 1971 – Kay Boydston; Niles, Michigan
  • 1972 – John Creech; Beltsville, Maryland
  • 1972 – Lewis Lipp; Maine
  • 1973 – R. C. Allen; Mansfield, Ohio
  • 1974 – Frederick C. Galle; Pine Mountain, Georgia
  • 1975 – Alfred J. Fordham; Jamaica Plain, Massachusetts
  • 1976 – P. H. Brydon; Salem, Oregon
  • 1977 – Joseph W. Oppe; Swarthmore, Pennsylvania
  • 1978 – Elizabeth Scholtz; Brooklyn, New York
  • 1981 – Henry A. Ross; Strongsville, Ohio
  • 1982 – Donald Egolf; Washington, D.C.
  • 1983 – R. Henry Norweb; Mentor, Ohio
  • 1984 – Marion T. Hall; Lisle, Illinois
  • 1985 – Myron Kimnach; San Marino, California
  • 1986 – Ray Collett; Santa Cruz, California
  • 1987 – Francis deVos; Guilderland, New York
  • 1988 – Ann Lyon Crammond; Atlanta, Georgia
  • 1991 – Howard S. Irwin; Albertson, New York
  • 1992 – Jane G. Pepper; Philadelphia, Pennsylvania
  • 1993 – William Klein, Jr.; Miami, Florida
  • 1996 – C.W. Eliot Paine – Holden Arboretum; Willoughby, Ohio
  • 1998 – George Briggs; Asheville, North Carolina
  • 1999 – Marco Polo Stufano; Bronx, New York
  • 2000 – Larry M. Schokman; Coconut Grove, Florida
  • 2001 – Brian E. Holley; Cleveland, Ohio
  • 2002 – Paul W. Meyer; Philadelphia, Pennsylvania
  • 2003 – Dr. Jim Folsom; San Marino, California
  • 2004 – Judy Zuk, Brooklyn Botanical Garden; Brooklyn, New York
  • 2005 – Mary Pat Matheson; Atlanta, Georgia
  • 2006 – Dean Norton; Mount Vernon, Virginia
  • 2007 – Kris S. Jarantoski; Glencoe, Illinois
  • 2008 – Holly Harmar Shimizu; Washington, D.C.
  • 2009 – Claire Sawyers; Swarthmore, Pennsylvania
  • 2010 – Eric Tschanz; Kingsville, Missouri
  • 2011 – Richard V. Piacentini; Pittsburgh, Pennsylvania
  • 2012 – Shane Smith; Cheyenne, Wyoming
  • 2013 – Parker Andes; Asheville, North Carolina
  • 2014 – Richard A. Brown; Kingston, Washington
  • 2015 – Paul B. Redman; Kennett Square, Pennsylvania
  • 2016 – R. William Thomas; Wayne, Pennsylvania
  • 2017 – Julian Duval; Encinitas, California
  • 2018 – William Cullina; Boothbay, Maine
  • 2019 – Dr. John Wott; Seattle, Washington
  • 2020 – Charles “Chipper” Wichman, Jr.; Kalaheo, Hawaii

RECIPIENTS OF THE AHS CATHERINE H. SWEENEY AWARD

  • 1985 – Janet Meakin Poor; Winnetka, Illinois
  • 1986 – Marie Aull; Dayton, Ohio
  • 1987 – Charles D. Webster; New York, New York
  • 1988 – Virginia Callaway; Pine Mountain, Georgia
  • 1989 – Susan Chambliss Irvine; Chattanooga, Tennessee
  • 1990 – Mrs. Corydon Wagner; Tacoma, Washington
  • 1991 – Thomas H. Dodd, Jr.; Semmes, Alabama
  • 1992 – William Flemer, III; Princeton, New Jersey
  • 1993 – Roger Milliken; Spartanburg, South Carolina
  • 1995 – Mrs. Lammot du Pont Copeland; Greenville, Delaware
  • 1996 – Polly Hill; Martha’s Vineyard, Massachusetts
  • 1998 – Helen Hargreaves; Marietta, Georgia
  • 1999 – Deen Day Smith; Atlanta, Georgia
  • 2000 – Dorothy Fuqua, Atlanta, Georgia
  • 2001 – Joanna McQuail Reed; Malvern, Pennsylvania
  • 2002 – Joy Logee Martin; Danielson, Connecticut
  • 2003 – Nora Pouillon; Washington, DC
  • 2004 – Barbara Whitney Carr; Glencoe, Illinois
  • 2006 – Madalene Hill; Round Top, Texas
  • 2008 – Betty Brown Casey; Washington, D.C.
  • 2010 – William, Daniel, and Albert Nicholas; Rockford, Illinois
  • 2016 – Tom and Kitty Stoner; Annapolis, Maryland

RECIPIENTS OF THE JANE L. TAYLOR AWARD

  • 2000 – Jane L. Taylor, Haslett, Michigan
  • 2001 – Dirck and Molly Brown; Palo Alto, California
  • 2002 – National Gardening Association; South Burlington, Vermont
  • 2003 – Delaine Eastin; Sacramento, California
  • 2004 – Maureen Heffernan, Cleveland Botanical Garden, Cleveland, Ohio
  • 2005 – Marcia Eames-Sheavly; Ithaca, New York
  • 2006 – Sheldon Fleming; Decatur, Georgia
  • 2007 – Norman Lownds; East Lansing, Michigan
  • 2008 – Michael H.C. Devlin and Valerie R. Frick; Camden, New Jersey
  • 2009 – Shawn Akard; Alexandria, Virginia
  • 2010 – Growin’ Gardeners; Midland, Michigan
  • 2011 – Sam Levin; Great Barrington, Massachusetts
  • 2012 – Brooklyn Botanic Garden’s Children’s Garden; Brooklyn, New York
  • 2013 – The Edible Schoolyard Project; Berkeley, California
  • 2014 – Dr. Shelley E. Mitchell; Stillwater, Oklahoma
  • 2015 – City Blossoms; Washington, DC
  • 2016 – Lee and Kathy Sapp Lovett; Gainesville, Georgia
  • 2017 – Lee Coykendall; Washington, DC
  • 2018 – Katie Stagliano; Summerville, South Carolina
  • 2019 – Sally McCabe; Philadelphia, Pennsylvania
  • 2020 – Grow Dat Youth Farm; New Orleans, Louisiana

RECIPIENTS OF THE AHS TEACHING AWARD

  • 1953 – Ralph Curtis; New York, New York
  • 1955 – Dean Collins; Oregon
  • 1960 – Dr. Philip Munz; Santa Barbara, California
  • 1961 – Clark Thayer; Amherst, Massachusetts
  • 1962 – Dr. Orland E. White; Charlottesville, Virginia
  • 1963 – Lewis C. Chadwick; Columbus, Ohio
  • 1964 – Ira Schreiber Nelson; Lafayette, Louisiana
  • 1965 – Dr. Robert Burley Streets; Tucson, Arizona
  • 1966 – Dr. A. M. S. Pridham; Ithaca, New York
  • 1967 – F. L. Steven O’Rouke; Fort Collins, Colorado
  • 1968 – Frances M. Miner; Brooklyn, New York
  • 1969 – Dr. Alfred N. Roberts; Corvallis, Oregon
  • 1970 – Clarence E. Lewis; East Lansing, Michigan
  • 1971 – Harvey Gray; Long Island, New York
  • 1971 – Mrs. Thielgoard Watts; Lisle, Illinois
  • 1972 – Mrs. Arthur A. Carlson; Minnesota
  • 1972 – Dr. Conrad J. Weiser; Minnesota
  • 1973 – Carl S. Gerlach; East Lansing, Michigan
  • 1974 – Lois Woodward Paul; Kennett Square, Pennsylvania
  • 1975 – Knowles A. Ryerson; Berkeley, California
  • 1976 – Joseph Lent; Connecticut
  • 1977 – Dr. Richard W. Lighty; Kennett Square, Pennsylvania
  • 1978 – Warren H. Gabelman; Madison, Wisconsin
  • 1980 – Robert H. Rucker; College Station, Texas
  • 1981 – Carlton B. Lees; Brewster, New York
  • 1983 – Viola K. Anders; Lansdale, Pennsylvania
  • 1984 – Mr. & Mrs. C. Roy Boutard; Stockbridge, Massachusetts
  • 1985 – Judith Garden; New York, New York
  • 1986 – Raymond T. Greiten; Glendale, Wisconsin
  • 1988 – Dr. Barbara Shalucha; Bloomington, Indiana
  • 1989 – Brother Edward E. Zamierowski; Dayton, Ohio
  • 1991 – Rosalind Creasy; Los Altos, California
  • 1992 – Dr. August De Hertogh; Raleigh, North Carolina
  • 1993 – Dr. Harrison Flint; West Lafayette, Indiana
  • 1994 – Allan Armitage; Athens, Georgia
  • 1995 – Steven Still; Columbus, Ohio
  • 1996 – Roy A. Larson; Raleigh, North Carolina
  • 1998 – Darrel G. Morrison; Watkinsville, Georgia
  • 1999 – Harry Ponder; Auburn, Alabama
  • 2000 – Dr. Michael Dirr – University of Georgia; Athens, Georgia
  • 2001 – Marihelen Kamp-Glass; Greensboro, North Carolina
  • 2002 – Dr. Leslie H. Fuchigami,; Corvallis, Oregon
  • 2003 – John Guyton; Mississippi State, Mississippi
  • 2004 – Dr. Martin Quigley – Ohio State University; Columbus, Ohio
  • 2005 – Terry Mikel; Phoenix, Arizona
  • 2006 – James E. Swasey, Ph.D; Newark, Delaware
  • 2007 – Thomas MacCubbin; Orlando, Florida
  • 2008 – Laura Deeter; Wooster, Ohio
  • 2009 – Michael Dana; West Lafayette, Indiana
  • 2010 – Robert Herman; Waterbury, Connecticut
  • 2011 – Robert M. Olen; Duluth, Minnesota
  • 2012 – Addie Kinghorn; Omaha, Nebraska
  • 2013 – Catherine C. Lavis; Manhattan, Kansas
  • 2014 – Marcia Eames-Sheavly; Ithaca, New York
  • 2015 – Nina Bassuk; Ithaca, New York
  • 2016 – Terry L. Ferriss, Ph.D.; Hastings, Minnesota
  • 2017 – Johanna Roman; College Station, Texas
  • 2018 – Mary Hockenberry Meyer; Plymouth, Minnesota
  • 2019 – Dr. Charlie Hall; College Station, Texas
  • 2020 – Barry Fugatt; Tulsa, Oklahoma

 

RECIPIENTS OF OTHER AHS SPECIAL AWARDS

 

 

AHS GOLD MEDAL

(For outstanding service to the Society)

  • 1959 – Frederic P. Lee and Benjamin Y. Morrison

AMATEUR CITATION

  • 1971 – John H. Walker; Alexandria, Virginia
  • 1973 – Edith Rosenwald Stern; New Orlean. Loiusiana
  • 1975 – Kathleen Meserve
  • 1976 – Mrs. Julian W. Hill
  • 1977 – Dr. Samuel Ayers, Jr.
  • 1980 – Mrs. Bowman Elder; Indianapolis, Indiana
  • 1982 – Stanley M. Rowe; Cincinnati, Ohio
  • 1983 – Elisabeth Carey Miller; Seattle, Washington
  • 1984 – Margaret Kane; San Antonio, Texas

ANNUAL MEETING HORTICULTURAL AWARD

  • 1989 –  Mrs. John S. (Eleanor) Pillsbury; Wayzata, Minnesota

FILM AWARD OF MERIT

  • 1976 – Green Garden County; New Zealand National Film
  • 1976 – Chrysanthemums at Longwood; Kennett Square, Pennsylvania

HORTICULTURAL EXCELLENCE AWARD

  • 1976 – Downtown Seattle Development Association; Seattle, Washington
  • 1976 – Northwest Ornamental Horticultural Society

LOCAL HORTICULTURE AWARD

  • 1982 – Marlene Holwadel; Cincinnati, Ohio
  • 1983 – Mr. & Mrs. William Frederick, Jr.; Hockessin, Delaware
  • 1984 – Carroll Abbott; Kerville, Texas
  • 1985 – Ralph A. Bard, Jr.; Glencoe, Illinois
  • 1986 – Victor Reiter, Jr.; San Francisco, California
  • 1987 – Carl Totemeier; Bronx, New York
  • 1988 – Atlanta Historical Society; Atlanta, Georgia
  • 1989 – John S. Pillsbury, Sr.; Wayzata, Minnesota
  • 1991 – Frances Dean Blount; Birmingham, Alabama
  • 1993 – Richard A. Nunis; Orlando, Florida
  • 1994 – Irvin Williams; Washington, D.C.
  • 1995 – John Thouron; Coatsville, Pennsylvania
  • 1996 – Michael Hayman; Louisville, Kentucky
  • 2001 – C.W. Eliot & Linda Paine; Cleveland, Ohio
  • 2002 – Robert Chittock; Seattle, Washington
  • 2003 – The Casey Trees Endowment Fund; Washington, D.C.
  • 2004 – Emma Matheson, Mount Vernon, Virginia

NATIONAL ACHIEVEMENT AWARD

  • 1984 – Mrs. Lyndon B. Johnson; Austin, Texas
  • 1987 – Mr. & Mrs. David Rockefeller; New York, New York
  • 1990 – The duPont Family; Wilmington, Delaware
  • 1992 – The Paul Ecke Family; Encinitas, California
  • 2004 – Ball Horticultural Company; West Chicago, Illinois

NATURAL BOTANICAL GARDEN AWARD (AHS 75th Anniversary)

  • 1997 – Limahuli Garden of the National Tropical Botanical Garden; Kauai, Hawaii

SCIENTIFIC AWARD

  • 1953 – Dr. Samuel L. Emsweller; Washington, D.C.
  • 1954 – Dr. E. J. Kraus; Oregon
  • 1955 – Cynthia Wescott; Croton-On-Hudson, New York
  • 1956 – W. R. Leslie; Manitoba, CANADA
  • 1957 – Dr. Harold B. Tukey; East Lansing, Michigan
  • 1959 – Thomas P. Reilly; Dansville, New York
  • 1960 – Carl Sax; Jamaica Plain, Massachusetts
  • 1960 – Jacques Legendre; Wachapreague, Virginia
  • 1961 – Aubrey Hildreth; Denver, Colorado
  • 1968 – Charles L. Weddle; Paonia, Colorado
  • 1969 – Dr. Henry T. Skinner; Washington, D.C.
  • 1970 – Dr. Martin J. Bukova; East Lansing, Michigan
  • 1973 – James A. Foret; Lafayette, Louisiana
  • 1974 – Dr. Mildred E. Mathias; Los Angeles, California
  • 1975 – Joseph C. McDaniel; Urbana, Illinois
  • 1976 – Richard A. Jaynes; New Haven, Connecticut
  • 1977 – Edgar G. Rex; New Tripoli, Pennsylvania
  • 1978 – Sylvester G. March; Washington, D.C.
  • 1979 – J. D. Vertrees; Corvallis, Oregon
  • 1980 – Orlando S. Pride; Butler, Pennsylvania
  • 1983 – Dr. William L. Ackerman; Washington, D.C.
  • 1984 – Lester P. Nichols; Peace Dale, Rhode Island
  • 1985 – Dr. David G. Leach; North Madison, Ohio
  • 1986 – Dr. Fred B. Widmoyer; Las Cruces, New Mexico
  • 1987 – Dr. Gustav A. L. Mehlquist; Storrs, Connecticut
  • 1988 – Dr. Richard W. Harris; Davis, California
  • 1990 – John Nash Ott; New Jersey
  • 1992 – Dr. Elwin P. Orton; New Brunswick, New Jersey
  • 1993 – Dr. Theodore Dudley; Washington, D.C.
  • 1996 – Arthur O. Tucker; Dover, Delaware
  • 1998 – Rick Darke; Landenberg, Pennsylvania

SPECIAL AWARD

  • 1973 – Project Green; Iowa City, Iowa

SPECIAL CITATION

  • 1976 – Morton Arboretum; Lisle, Illinois
  • 1976 – Richard A. Howard; Jamaica Plain, Massachusetts

SPECIAL RECOGNITION AWARD

  • 1994 – Larry Baran; Illinois

URBAN PLANNING AWARD

  • 1975 – Piedmont Beautification Foundation; Piedmont, California